fbpx

Zainspiruj się Buglo Jungle! Sprawdź broszurę

NOWOŚĆ! Place zabaw linii Recykling. Zobacz katalog

×

Drewniana czy metalowa konstrukcja placu zabaw?

Już dawno mamy za sobą czasy, kiedy trzepak był największą atrakcją podwórka i jedynym zewnętrznym urządzeniem, z którego mogły korzystać dzieci. Obecnie możliwości na aranżację przepięknego placu zabaw dla maluchów i młodzieży jest naprawdę wiele! Bez względu na to, czy zastanawiasz się nad stworzeniem takiego miejsca na terenie przedszkola, czy nowo budowanego osiedla, masz zazwyczaj dwie opcje dostępnych do budowy surowców konstrukcyjnych - drewno (klejone warstwowo drewno drzew iglastych i twarde drzewo akacjowe Robinia) albo metal (stal nierdzewna i stal malowana proszkowo).
My skupimy się na najbardziej popularnych konstrukcjach placów zabaw. Pamiętajmy jednak, że w większości przypadków owe elementy mieszają się ze sobą, oczywiście w różnorodnych proporcjach.
W związku z tym - z przewagą których materiałów zbudować plac zabaw?

 

Plac zabaw metalowy - co warto o nim wiedzieć?

Place zabaw do przedszkola, szkoły czy na terenie osiedla bądź parku, mogą być w dużej mierze metalowe, ze stali nierdzewnej jak na przykład plac zabaw AQUARIUS INOX lub MINI. Przede wszystkim INOX (fr. inoxydable – "nieutleniający się") jest to materiał, który służyć będzie nam na długie lata gdyż jest całkowicie odporny na warunki atmosferyczne, a jego utrzymanie i konserwacja zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż w przypadku rozwiązania placów z drewna. Plac zabaw ze stali nierdzewnej gwarantuje nam pewnego rodzaju bezobsługowość.

Innego rodzaju placem zabaw ze stali, jednak tym razem malowanej proszkowo jest plac zabaw ACTIVE. Seria ACTIVE to także przykład ciekawego rozwiązanie w ujęciu architektonicznym. Pamiętajmy, że kształt urządzeń, ich barwa, czy umiejscowienie powinno uzupełniać się z otoczeniem i wpisywać z charakter urbanistyczny danego osiedla lub miasta, wspólnie tworzyć estetyczną całość. Pomysłowo dobrane a zarazem skonstruowane karuzele na plac zabaw, huśtawki, ślizgi tubowe i otwarte, bujaki, linaria mogą urozmaicić miejski, czy osiedlowy krajobraz. 

Place zabaw z elementami metalowymi to także gwarancja bezpieczeństwa. W BUGLO trafisz między innymi na integracyjne place zabaw, które są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W tym wypadku metal stanowi podstawę całej konstrukcji. Jest nią stal czarna oczyszczona przez piaskowanie. Dodatkowe zabezpieczenie przed korozją zapewnia cynkowanie oraz malowanie proszkowe z użyciem farb poliestrowych całkowicie odpornych na promienie UV co potwierdza atest QUALICOAT. Stal nierdzewna odgrywa ważną rolę także jako materiał do budowy poręczy, ułatwiających dzieciom bezpieczną zabawę. Warto zauważyć, że każdy element, który może być narażony na bezpośredni kontakt z użytkownikiem, został wykonany ze stali nierdzewnej, w pełni odpornej na działania atmosferyczne oraz zniszczenia. 

  

Czy warto postawić na drewniany plac zabaw dla dzieci?

Plac zabaw dla dzieci wykonany z drewna drzew iglastych to częste rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku osób troszczących się o naturalność i rozwiązania ekologiczne w planie zagospodarowania terenu. W BUGLO podstawowym surowcem jest naturalne drewno robinii akacjowej, pozyskane bez naruszania bogactw biologicznych i struktury lasów. (co potwierdza certyfikat FSC). Dzięki temu masz pewność, że to trwałe i ekologiczne rozwiązanie! Ponadto duża ilość olei zawarta w akacji stanowi doskonały konserwant przed szkodnikami oraz procesami gnilnymi. Należy również dodać, że drewno nie wymaga malowania, a potencjalne pęknięcia wiążą się z naturalnością materiału.

Taki rodzaj placu będzie naturalnie wpisywać się w przestrzeń, bardzo dobrze odnajdzie się w zielonym ogrodzie, czy sporym, miejskim parku.

Innym rodzajem stosowanego drewna w BUGLO jest drewno drzew iglastych klejone warstwowo użyte w serii DINO. Użyte kleje poliuretanowe są całkowicie odporne na wodę, dodatkowo materiał poddany jest trzy-etapowemu procesowi impregnacji.

Na początku artykułu wspomnieliśmy, że określone materiały często mieszają się ze sobą w konstrukcji placu. Tak jest, chociażby w przypadku zestawu wielowieżowego ze ślizgawką Robinia. Tutaj konstrukcja bazuje na naturalnym drewnie robinii a jedynie drążki, śruby i ślizgi wykonane są ze stali nierdzewnej Zestawy zabawowe od BUGLO są także tworzone w innych konfiguracjach. Wybór odpowiedniego materiału ma służyć bezpieczeństwu i zagwarantować długowieczność produktów.

 

Skąd wziąć projekt placu zabaw? 

Chcesz zaprojektować plac zabaw? Zrób to z prawdziwymi ekspertami w tej branży! W BUGLO szereg specjalistów pomoże Ci na każdym etapie: od projektu i wyboru elementów, po instalację i późniejszy serwis. Ponadto każdy krok jest wykonany zgodnie z literą prawa, w trosce o bezpieczeństwo dzieci, młodzieży i dorosłych. Masz więc pewność, że tworzysz certyfikowane place zabaw.

Jakiej długości i wysokości powinna być zjeżdżalnia? Czy można mieszać serie urządzeń? Jak dopasować huśtawki do wieku dziecka?
Nie ma pytań, na które odpowiedzi nie znają pracownicy BUGLO. Jest to wynikiem doświadczenia, pracy zgodnie z wytycznymi przepisów prawa dotyczących bezpieczeństwa i ciągłym obserwowaniem potrzeb najmłodszych. Dzięki współpracy z projektantami uda Ci się stworzyć plac zabaw o konstrukcji drewnianej lub metalowej, w jednolitym designie, zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

 

Metalowy czy drewniany plac zabaw - podsumowanie

Plac zabaw drewniany, czy metalowy? Drewno akacji czy drzew iglastych? Inox czy stal czarna malowana proszkowo?
Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych, oczekiwań co do atrakcji, lokalizacji placu zabaw czy zapotrzebowania na użytkowanie przez określoną liczbę dzieci bądź dorosłych (jeśli planujemy budowę siłowni outdoorowej na świeżym powietrzu). Wybór należy do nas.
Pamiętajmy jednak, że najważniejszą kwestią, jest zawsze to, aby urządzenia były certyfikowane. Chociaż estetyka, użyteczność, czy materiały, z których stworzone są urządzenia są istotne, to jednak na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać bezpieczeństwo użytkowników.

Pozostałe posty

X

Buglo